Ще в середині 1970-х психіатр Герберт Фрейденбергер пов’язав професійну діяльність та емоційний стан людини та вивів термін «емоційне вигоряння». Як правило, до групи ризику потрапляють фахівці, робота яких пов’язана зі спілкуванням з людьми – лікарі, вчителі, продавці, а тепер і співробітники кол-центрів.
Симптоми емоційного вигоряння
Синдром емоційного вигоряння – це сукупність деяких симптомів, які свідчать про проблему організму. Важливо відрізняти симптоми емоційного вигоряння та депресії чи перевтоми. Емоційне вигоряння характеризується такими симптомами:
- Відсутність інтересу до роботи та її результатів, загальна апатія;
- Почуття знесилення, яке не зникає навіть після повноцінного відпочинку;
- Схильність до заниження своїх професійних успіхів, почуття некомпетентності та непрофесіоналізму; Негативізм до своїх професійних обов’язків, колективу, керівництва чи навіть клієнтів;
- Будь-яка можливість кар’єрного зростання здається примарною та нездійсненною;
- Може проявлятися уникнення відповідальності, небажання працювати на результат;
- Можуть виявлятися напади мігрені, слабкість, біль у м’язах, запаморочення, проблеми з харчуванням та порушення сну.
Працездатність людини, яка страждає на симптоми емоційного вигоряння, значно знижується. Тому за наявності таких симптомів необхідно звертатися до компетентного фахівця.
Також слід розуміти різницю між емоційним вигорянням та перевтомою. У другому випадку можуть виявлятися схожі симптоми, але повноцінний відпочинок дозволить повністю відновити працездатність.
Причини емоційного вигоряння
До причин емоційного вигоряння також відносять:
- Недотримання режиму відпочинку та роботи;
- Погані стосунки у робочому колективі;
- Знецінення роботи з боку керівництва;
- Перфекціонізм щодо роботи;
- Постійне почуття великої відповідальності;
- Низька оплата праці.
Етапи емоційного вигоряння
Синдром емоційного вигоряння проходить у кілька етапів. Тобто повне вигоряння настає не відразу, тому вам потрібно уважно ставитися до свого організму і вчасно помітити ті тривожні сигнали, які він вам подає
- Перша фаза починається з того, що ви відчуваєте сильний стрес і постійну втому. Вас можуть турбувати успіхи на роботі, ви почуваєтеся у безвихідному становищі, у вас з’являється агресія та злість до роботи.
- На другому етапі ви починаєте кардинально змінюватися: можете зриватися на клієнтах або співробітниках, починаєте ухилятися від роботи, псуються стосунки з родиною.
- На третьому та останньому етапі ви почуваєтеся зовсім виснаженим і можете поринути у депресію. Людина намагається усунутись від соціуму, скоротити спілкування з близькими, клієнтами, колегами. У декого виникають спроби суїциду.
До речі, у людей, які страждають від синдрому емоційного вигоряння, можуть спочатку виявлятися фізичні ознаки, а потім психічні. Тому багато хто втрачає час на лікування проблем, які вимагають зовсім іншого підходу
Як долати емоційне вигорання?
Для лікування емоційного вигоряння необхідно звернутися до психотерапевта. Він зможе призначити ефективне лікування, яке дасть очікуваний результат. Якщо ж у вас немає для цього можливості, виконуйте такі поради щодо боротьби з емоційним вигорянням:
- Усуньте психотравмуючий вплив. Якщо до емоційного вигоряння вас привела робота, візьміть тривалу відпустку або змініть місце зайнятості. Поки ви цього не зробите, вам не стане легше.
- Повноцінно відпочивайте. Вашому організму дуже важливо повністю відновлювати сили. Повноцінного сну буде замало. Не беріть додаткових навантажень у вихідні, частіше гуляйте на свіжому повітрі, не займайтеся робочими питаннями поза робочим часом.
- Пийте більше чистої води. Ніяка кава, чай або інші напої не принесуть вам такої користі, як вода. Вона надає життєвої енергії та насичує ваш мозок.
- Харчуйтеся правильно. Йдеться не лише про здорову їжу, а й про правильний режим харчування. Їжте не менше трьох разів на день, прокладаючи шлях до повноцінних прийомів їжі. В ідеалі додайте два перекуси.
- Запишіться на сеанс масажу. Масаж допомагає людині розслабитися, а самомасаж надає впевненості у собі, дарує необхідні тактильні відчуття. Медитуйте та практикуйте дихальні вправи. Якщо масаж – це розслаблення для тіла, то медитація – для мозку. При синдромі емоційного вигоряння це необхідно.
- Займайтеся спортом. Рух – це життя, тому знайдіть для себе той вид спорту, який приноситиме вам задоволення.